S har fokus på barn och ungdom
Kvalitén i skolan ska höjas, föreningslivet för barn och unga stödjas och kulturskolan ska vara kvar.
Det vill Socialdemokraterna arbeta för om de vinner valet.
Relaterat
Fakta
Det här vill (S) i Ockelbo
Rusta upp Perslundaskolan.
Kompetensutveckla lärare.
Bra skolmat som tillagas lokalt.
Barnomsorg till alla som behöver.
Mindre barngrupper – max fem barn per vuxen.
Mer resurser till kultursektorn.
– Men vi har också tagit ställning till vad vi vill i de övriga frågorna. Kommunens kärnområden som äldreomsorg och LSS är grundläggande viktiga, men vi tänker inte bedriva en enfrågepolitik utan vi har ett valmanifest som täcker i princip hela samhället, säger kommunalråd Magnus Jonsson och Socialdemokraternas ordförande i Ockelbo, Carina Löfgren.
Frånsett barn och ungdomsfrågorna – vad är då viktigast?
– Vi måste öka inflyttningen. Det måste bli lättare att pendla, så fler tågstopp i Ockelbo vill vi ordna. Vi vill också skapa en strategi för bostadspolitiken – det ska finnas fler attraktiva boendemiljöer i centrala Ockelbo och fler attraktiva tomter.
Fortsatt samarbete?
Om ni inte får egen majoritet – vill ni fortsätta samarbetet med Centern då eller vilka vänder ni er då till?
– Vi går till val på en Socialdemokratisk politik och har inte gemensam politik med Centern även om vi historiskt har arbetat bra tillsammans. Det absolut viktigaste är att titta på valresultatet – hur har Ockelboborna röstat.






















































Senaste kommentarerna:
Skrivet 10 sep 2010 15:47 Är det bara valfläsk? (Ej registrerad)
Varför har ni i så fall inga ungdomar på er kommunlista?
Skrivet 2 sep 2010 07:33 Hoppas det blir bättre (Ej registrerad)
Hoppas på kompetenta lärare,för jag har barn som går i 9:an, dom har haft vikarie i matte redan 3gånger och då har dom fått spela kort, för hon kan inte matte.