Gruvlig revansch för ”Tutan”
Relaterat
– Det kändes skönt att få spela så mycket men visst var det jobbigt, har inte spelat så här mycket på länge. Jag tror det blev minst en hel halvlek effektiv tid. Men nu blir jag hemma och spelar med Skutskär framöver, berättade en segerglad och nöjd Strand efter matchen.
Segern var odiskutabel men det hela lossnade inte förrän i andra halvlek.
Den här matchen var lite av ”upp till bevis” för hemmalaget efter den oväntade förlusten i Söderfors men något riktigt bevis blev det inte direkt.
– Vi gjorde en bättre match än mot Söderfors men försvarsspelet fungerade inte bra i första halvlek. I andra är jag mer nöjd med båda lagdelarna men om UNIK är ett sämre lag än Söderfors kan jag inte säga, det blir så mycket känslor i ett derby och ett helt annat läge då man möter ”Bruket”, tyckte tränare Jocke Forslund.
Visst var vi många på sidan av ovalen som ville se ett rakare spel vad gäller offensiven från hemmalagets sida.
Nu försökte man gång efter annan bryta igenom UNIK-försvaret men fick vända om och börja om allt för många gånger. I slutet av matchen visade dock laget ett rakare spel mot Alexander Johnsson i UNIK-målet vilket också gav såväl straff som ett antal frislag.
Nu skall sägas att inget av lagen hade nån större effektivitet vad gäller straffslag.
Skutskär ”brände” två och det trots att både Gillberg och Jacobsson, Skutskärs skarpskyttar, fick chansen att näta.
UNIK var inte bättre dom på den straff dom fick som Andreas Andersson i hemmamålet räddade.
Inför helgens matcher mot Haparanda och Karlsborg på lagets norrlandsresa måste man allt ”snäppa upp” spelet en bra bit för att åtminstone kunna rå på ett Haparanda som efter fyra matcher är obesegrade och har imponerat.
Men nu när ”Tutan” fått upp matchtempot vet man aldrig vilka stordåd laget från ”pappersmassefabriken” kommer att göra framledes.
$1
SKUTSKÄR–UNIK 10–4 (5–3)$1
Målen: P-O Strand 3, Åke Gillberg 2, Kalle Söderberg, Jens Wikberg, Jesper Hvornum, Jonas Mattson,Magnus Hedqvist.$1
Utvisningar, Skutskär: 1x5 minuter, 2x10 minuter. UNIK: 3x10 minuter.$1
Domare: Team Håkan Brolin, Uppsala.$1
Publik: 115.$1
Bäst i Skutskär : P-O Strand, Jens Wikberg, Adam Wijk.

















