Matchguiden: HaparandaTornio–SAIK
Relaterat
SAIK-laget
Joel Othén (Johan Wikgren) – Daniel Bäck, Linus Pettersson, Daniel Eriksson, Mikael Nilsson, Daniel ”Zeke” Eriksson (Niklas Stjärnlöv) – Daniel Berlin, Ted Haraldsson (Alexander Driagin) – Daniel Mossberg, Christoffer Edlund, Magnus Muhrén (Mikko Aarni).
Skador
Haparanda: Inga
SAIK: Inga
Notera att...
... SAIK flyger upp till matchen från Arlanda.
... flyga faktiskt blir billigare för SAIK än att åka tåg.
... Daniel Berlin och Daniel Mossberg bägge är tillbaka i spel igen.
... Haparanda har fem spelare med i den finska truppen till Supercupen den 4-6 december.
... SAIK har en spelare i den finska truppen, Mikko Aarni. Och tre i det svenska laget.
... Haparandas Jukka Ohtonen debuterade i Tornio 1976!
... SAIK inte spelar förrän på tisdag igen efter kvällens match, då väntar också en långresa – till Vänersborg.
Tränarna säger
Jukka Ohtonen, Haparanda:
– SAIK är självklart stora favoriter, men det ska bli roligt att möta dom. Det gäller för oss att inte göra för många misstag, men tyvärr har vi varit lite för slarviga i defensiven i ett par matcher.
– Men vi har bra fart framåt och jag tror inte att det kommer att bli såna siffror för SAIK som de vann med senast. Vi slog Katrineholm med 6–4, men det borde ha varit mycket mer.
– Annars ser det bra ut. Vi har inga skador och vi hoppas att vi slipper regn under matchen (i går kväll var det +2 grader). Och vi är klart beredda för att möta SAIK.
Ola Grönberg, SAIK:
– En ny upplevelse för mig att åka till Haparanda och spela bandy. Jag har varit i Kalix ett antal gånger, men inte till Haparanda. Jag har inte sett dem spela men har ändå rätt bra koll på hur se spelar via olika rapporter som jag fått.
– Det är en annorlunda typ av bortamatch med allt runtomkring (flygresa mm) och jag kan garantera att det inte blir några 22 mål från vår sida. I stället ska vi se upp och vara på tårna och göra ett hundraprocentigt dagsverke för att vinna.
– Haparanda har en hel del finska landslagsmän och har gjort det bra som nykomling så här långt. Jag har spelat mot Jukka Ohtonen (klubbens spelande tränare som är 47 år) när han var i Kungälv och vet vad han kan göra med klubba och boll, så vi är beredda.
Fem senaste
Haparanda:
21/11 Edsbyn (b) 4–9
17/11 Katrineholm (h) 6–4
14/11 Västerås (b) 5–10
11/11 Bollnäs (h) 2–2
6/11 Broberg (b) 3–6
SAIK:
22/11 Katrineholm (h) 22–2
17/11 Bollnäs (b) 6–3
13/11 Kungälv (h) 16–3
11/11 Falun (b) 14–2
7/11 Sirius (h) 13–1
Den här säsongen
Lagen har inte mötts
Förra säsongen
Lagen möttes inte
Vi tippar
Kvällens matcher:
Haparanda–SAIK 3–12
Bollnäs–Hammarby 3–5
Villa–Edsbyn 4–4
Katrineholm–Vetlanda 3–9
Sirius–Västerås 2–6
Kungälv–Vänersborg 4–5
Tisdagens resultat
Falun–Broberg-Söderhamn 5–6
Fredag: Falun–Edsbyn, Katrineholm–Vänersborg, Kungälv–Västerås, Bollnäs–Broberg. Lördag: Sirius–Villa-Lidköping, Söndag: Haparanda–Vetlanda. Tisdag: Broberg–Katrineholm, Edsbyn–Kungälv, Villa–Falun, Vänersborg–SAIK, Västerås–Bollnäs



















