SLUTSPELS-EXTRA En finländare är bättre än fyra på Studenternas
Bollnäs har fyra, SAIK bara en.
Men Mikko Aarni är säker på sin sak:
– En finne på Studenternas räcker.
Relaterat
Ville Aaltonen, Timo Oksanen, Mikko Lukkarila och Juhi Liukkonen – det är ingen slump att de finländska inslagen är så många just i Bollnäs, när Sören Persson (tidigare finsk förbundskapten) är sportchef. Och bra är de också.
I SAIK finns bara Mikko Aarni, men två mål i senaste matchen, även om det blev en snöplig suddenförlust till sist, visar att det kan räcka med en ynka blåvit spelare i truppen.
Och Aarni är en av dem som måste kliva fram när nu Magnus Muhrén inte kan vara med.
– Vår bästa spelare är skadad och det betyder oerhört mycket, men nu är det upp till oss andra att ta ansvar. Lite annorlunda blir det, det går inte att ersätta Muhrén, säger Mikko Aarni.
Men när SAIK nu inte har Magnus Muhrén att luta sig emot har man åtminstone statistiken på sin sida. Hemmaplan i en femte och avgörande match är nämligen inte bara viktigt – det är superviktigt!
SAIK har varit inblandat i en femte slutspelsmatch vid tio tillfällen under åren. Det är ganska ointressant hur många gånger man vunnit, desto mer intressant är det faktum att hemmalaget alltid vunnit sista matchen.
Med ett fullsatt (?) Göransson Arena i ryggen talar därför mycket för SAIK-seger.
– Det blir en härlig match att spela, och vi hoppas att hemmafördelen blir avgörande. Det är alltid lättare att spela hemma, och både vi och Bollnäs har ju vunnit hemmamatcherna hittills, säger Mikko Aarni, som tror på ännu ett ställningskrig i kväll.
– Jo, så har det varit hittills i alla fall. Båda lagen har ju bra försvar och man är rädd för att släppa in ett mål. Men nu gäller det att våga, den som vågar mest vinner.
• Första målet, hur viktigt känns det?
– Kommer det i 90:e minuten blir det j-t viktigt. Men det är alltid viktigt, det är enklare att spela i ledning.
Både Aarni och SAIK-tränaren Ola Grönberg betonar betydelsen av fasta situationer, något som nöts en hel del på träningspassen mellan matcherna. Magnus Muhrén brukar ha en nyckelroll när det handlar om olika varianter, men Grönberg menar att det finns andra som kan ta hans uppgift.
– Vi har så duktiga spelare att det inte ska vara några problem. Det är synd om Magnus, det är dom här matcherna man tränar hela året för att spela och så kan man plötsligt inte vara med. Vi tappar kvalitet, men vi har pratat om att andra måste våga och kliva fram. Det kommer nog bli ganska likt hur vi spelade den andra halvleken uppe i Bollnäs senast.
026-15 93 82


















Senaste kommentarerna:
Skrivet 16 mar 2010 11:42 mk (Ej registrerad)
Håll i hatten saik