Seger – men först efter förlängning
Godis herrar tog tredje raka segern, 7–6 mot KAIS Mora efter sudden death.
– Hamnar man i ett dåligt läge på slutet så är det ju skönt att man kan ta två poäng, säger Stefan Åhsberg tränare i GGIK.
Relaterat
Lagen följs åt i de två första perioderna. I början på den tredje så går KAIS upp till en 6–3–ledning efter att Billy Nilsson blivit utvisad.
– Vi gör ett målvaktsbyte och gör om i laget. Gustav Hedlund spikar igen och vi börjar spela litet desperat, säger Stefan.
– Mora har ju litet dåligt självförtroende och vi vinner välförtjänt, tycker Åsbergh.
Billy tar revansch och gör två kassar när Godis går ikapp till 6–6. Sedan får GGIK powerplay i sudden och Billy passar veteranen Mattias Lindberg som sätter dit segermålet.
– Ur snäv vinkel så såg han en liten lucka, säger Åsbergh nöjt.
– Jag tycker att vi har kapacitet att vi vara litet högre upp i tabellen, avslutar Åsbergh.
GGIK har nu uppehåll fram till den femte januari. Det kanske är synd, nu när Godis hittat vinnarspåret.
KAIS–GGIK 6–7 SD ( 4–3, 0–0, 2–3, 0–1)
Målen GGIK: Jonatan Hedström 2, Billy Nilsson 2, Johan Andersson, Mattias Lindberg, Jesper Lundgren.
Skott: 36-33 (14-7, 11-12, 10-12, 1-2).
Utv, KAIS: 1x2. GGIK: 2x2.
Domare: Mårten Hanold, Anders Fredriksson.
Publik: 250.
GGIK:s tre stjärnor
3: Billy Nilsson, f
2: Linus Nielsen, b
1: Gustav Hedlund, m











