Brynäs laddar för fest
På lördag arrangeras en Damhockeykväll i samband med Brynäs möte med Linköping. Men omstarten efter uppehållet inleds med en toppmatch i kväll.
– Otroligt kul att det drar igång igen, säger Brynästränaren Magnus Grönlund inför mötet med Segeltorp i Läkerol Arena.
Relaterat
Efter en månads uppehåll är Brynäsdamerna redo för match igen – och det blir en rivstart på fortsättningen av riksserien.
Först väntar tabelltvåan Segeltorp hemma i Läkerol Arena i kväll, och sedan kommer Linköping på besök på lördag. Då arrangeras en Damhockeykväll i Läkerol Arena, ett helhetspaket som Brynäs hoppas ska ge publikrekord.
– Det blir en kul vecka. Vi har haft bra fart på träningarna och är rejält spelsugna, säger Magnus Grönlund.
Centern Anna Borgqvist, som fick sitt vänstra knä opererat i början på november, är redo för comeback i kväll.
– Vi måste bli bättre på att driva på mål, och just den egenskapen har Anna Borgqvist i blodet. Det är främst det, och power play-spelet, som vi har jobbat extra med under de senaste träningarna, säger Grönlund.
Forwarden Henriette Sletbak saknas på grund av en axelskada och blir borta i ytterligare ett par veckor. Dessutom får Brynäs klara sig utan backen Lina Bäcklin, som laddar för ungdoms-OS med U18-landslaget.


















