Jan sadlade om – nu är han redo för Kalmar triathlon
1980 vann GIF-löparen Jan Olsson SM-guld inomhus på 800 meter och spåddes en lysande framtid.
30 år senare väljer han att sadla om i den tuffaste av tävlingar – långdistans-triathlon.
Relaterat
– Om det här inte blir en mardröm kan jag rekommendera det här åt andra, säger han.Vad Jan Olsson har för nytta av sin tidigare friidrottskarriär är svårt att säga. I Sveriges tuffaste tävling Kalmar triathlon kommer han att springa 53 gånger längre än vad han är van från sin tidigare löpgren 800 meter.
Innan dess ska han cykla arton mil och simma 3,8 kilometer.
Sägas bör är att Olsson inte är någon duvunge i långdistanslöpning. Hittills har han hunnit med att springa sex marathon på skilda orter som New York och Sydney. Senast sprang han i Beijing där det blev nytt personbästa med 3,13.
Innan dess var han som sagt en av Sveriges bästa medeldistanslöpare, men efter en flytt 1981 till Tyskland av yrkesskäl övergav han den karriären.
– Jag fick upp ögonen för triathlon när jag läste ett reportage i en löpartidning om en reporter som deltog i den här tävlingen. Jag blev så sugen att jag frågade en av mina söner (Andreas) om han också ville testa – och han nappade direkt, säger Jan Olsson.
– Men jag tror att jag är lite bättre tränad än honom så han får nog det svårt att slå mig, fortsätter han.
Hemma i Gävle har Jan Olsson under våren och sommaren tränat hårt för den nya tävlingsgrenen.
– Det har varit en stimulerande träning. Min uppfattning är att det är väldigt skonsamt för kroppen att växla mellan olika grenar. Att simma efter att ha sprungit är som massage, säger han.
På lördag sker debuten i triathlon. Fram tills dess är det vila som gäller hemma i bostaden – när startskottet går ska det finnas maximalt med krafter i den åldrande men ack så vältränade kroppen.
– Det är viktigt att vara helt utvilad då kroppen kommer att tömmas totalt på krafter. Jag inbillar mig att det kommer att kännas som efter ett Vasalopp efteråt – fast värre. Det kommer hur som helst inte att bli några problem att somna på kvällen.
• Hur är formen?
– Jag känner mig väldigt bra förberedd, men då jag aldrig har gjort det här tidigare känns det ändå lite osäkert. Min förhoppning är att ta mig runt under elva timmar. Största osäkerheten finns för den avslutande löpningen där risken för kramp är stor, säger Jan Olsson.
Om Gävlebon tar sig runt på elva timmar vore det, enligt Olsson själv, en tid som skulle gör att han är med i kampen om en bronspeng för sin ålderklass i den brutala triathlontävlingen som även har SM-status. Runt klockan 18.00 vet vi i svaret om så blir fallet.

























