Hofors Adventure Race ska väcka mer liv i multisporten
Sporten tycks ha kommit till Gästrikland för att stanna.
– Målet är att få upp intresset för multisport, säger Magnus Wembrand i arrangörsstaben.
Relaterat
I fjol lyckades man få till en prova på-tävling, men i år är det på ”riktigt”. Bakom tävlingen står trion Magnus Björk, Kalle Bergström och Magnus Wembrand i Hofors Adventure Group, tillsammans med Hofors OK.
De tävlar själva i multisport runtom i Sverige, och tidigt föddes idén om att också ordna något på hemmaplan. Men det tog tid att komma till skott.
– Jag började drömma om det redan för 15 år sedan, det finns många multisporttävlingar men väldigt få här i regionen, säger Magnus Wembrand som förutom att sprida sporten också vill visa upp Hofors i ett positivt sammanhang.
– Hofors är en fin och rolig kommun, och det vill vi att fler får upp ögonen för. Det skrivs sällan något positivt om Hofors och det vill vi ändra på.
I Hofors Adventure Race tävlar tvåmannalag i löpning, cykling och paddling. I större tävlingar kan även moment som simning och klättring ingå. Lagen, som ska hålla ihop under hela tävlingen, följer inte en snitslad bana utan får orientera sig själva med hjälp av karta och kompass. Precis som i orientering måste de också stämpla vid vissa kontroller.
Till årets tävling har 29 lag anmält sig, och det är man nöjda med.
– Det är riktigt bra uppslutning, vi hade 16 lag när vi körde i fjol, och det är ganska blandat med både nybörjare och de som hållit på ett tag, säger Magnus Wembrand och förklarar tjusningen med multisport:
– Det blir aldrig tråkigt att träna när man växlar mellan olika sporter. Äventyrsmomentet är kul och så gillar jag gruppdynamiken när man tävlar i lag.
De flesta växlingarna sker vid Stålringens IP, inklusive start och målgång, och Magnus Wembrand spår en vinnartid nånstans mellan 3,5 och 4 timmar.





















