Perssons bästa tävling hittills i karriären
Vann gjorde till slut Östersund – men en ynka poäng i rygg på hemmalaget Gävle.
Relaterat
Vädrets makter var långt ifrån på bästa humör. Tolv minusgrader och snöyra medförde att det var tämligen glest på åskådarplats, fritt inträde till trots.
Förutom Östersund och Gävle aspirerade även Örnsköldsvik och Team Finland om förstaplatsen i tävlingen. Johan Lundkvist, Lars Ringberg och Hans-Olof Olsén såg till slut till att segerpokalen hamnade i Jämtland.
I Gävle körde alla förare fyra heat vardera. Fredrik Johansson blev, inte oväntat, bäst med elva poäng – tappade alltså bara en enda (efter en tät batalj med Johan Lundkvist).
Näst bäst i laget blev Anders Persson med sju pinnar. Denne svarade för sin klart främsta insats hittills i karriären, som inleddes i fjol vinter. Två heatsegrar, och flera snygga omkörningar, torde ha stärkt självförtroendet en hel del.
– Gick riktigt bra idag. Finns anledning vara nöjd, summerade han efteråt.
Övriga i Gävle var Joakim Plyhm, sex pinnar och Magnus Lundgren, fem.
Team Finland och Örnsköldsvik hamnade båda på 25 poäng och det blev därmed omkörning om tredje plats. Blåvitt drog här det längsta strået efter seger av Henri Malinen.




















