Tierp vann efter rysare mot Habo
– Ja, det känns oerhört skönt att vinna och på det sätt som vi vände och vann matchen. Laget visade en mycket hög lagmoral, sa tränaren Jonas Svantesson efter dramatiken i Habo Sporthall på söndagskvällen.
Relaterat
Det var en match som var oerhört jämn ända fram till femte och helt avgörande set. Genom segern tog också Tierp ett kliv upp i tabellen.
– Ja, det var en kämpamatch från början till slut. Det var väl också bara stundtals som lagen presterade någon direkt bra volleyboll. Men segern satt verkligen skönt, sa Svantesson.
I alla fyra seten innan skiljesetet, så blev segermarginalen för de båda lagen med absolut minsta möjliga marginal.
– Ja, nu vann Habo första set med 26–24 och andra set med 29–27. Här hade vi ju lika gärna kunnat vinna. Nu snackade vi i genom det hela efter pausen. Kunde vi vinna det tredje setet så skulle vi också kunna vinna matchen. Det gjorde vi också och det var verkligen starkt, menade Svantesson.
Att matchen verkligen var något i publikens smak och att den innehöll dramatik skvallrar siffrorna om. Tredje och fjärde set slutade 24–26 och 23–25. Tala om en jämn och oviss tillställning! I femte set var dock Tierp det klart bästa laget och vann här med 15–9.
• Fungerade er servemottagning bättre än i tidigare matcher?
– Nej, men om vi ska plocka fram något som fungerade skapligt, så var det vårt block. Men som sagts det här var en lag- och kämpaseger.
– Ett plus var att vi inte tappade stilen utan kom igen. Det har inte varit helt bra på den punkten under hösten och i bortamatcherna, påpekade Svantesson, som naturligtvis var mycket nöjd efter den första bortavinsten.
Nu fick också Jonas hoppa in som center, eftersom Mats Nilsson och Anders Larsson sjuknade in före avresan ner till Jönköping.
Bakom den efterlängtade bortasegern låg alltså en härlig laginsats. Ett extra plus också till vänsterspikern Patrik Rumin. Nu klättrade också Tierp förbi Vingåker i tabellen.
SÖREN ÅKERMAN
$1
HABO–TIERP VOLLEY 2–3 (26–24, 29–27, 24–26, 23–25, 9–15)$1
Bästa poängplockare, Habo: Adnan Herco 20 poäng, Robert Blomqvist 17 p. Tierp: Patrik Rumin 16 p, Ragnar Pähn 10 poäng.















