Kommunen behöver en ny stadsarkitekt
Relaterat
Det anställdes en chef med andra meriter och de flesta byggärenden delegerades till olika handläggare på enheten.
Följderna av detta kan nu ses i stora delar av kommunen. Jag vill särskilt uppmärksamma vad som sker i norra Valbo. Inom Bäcks by till exempel antogs ett bevarandeprogram efter att en kartläggning av den äldre bebyggelsen skett 1974.
Under tiden därefter tycks bygg- och miljönämnden helt ha lämnat detta och tillåter rent förskräcklig bebyggelse ur bevarandesynpunkt.
För övrigt tillkommer oplanerad bebyggelse i framför allt norra Valbo men även inom övriga områden, till och med där strandskyddsbestämmelser gäller för områden till 300 meter från stranden.
Beror det på brister i chefsskapet, oengagerad bygg-och miljönämnd eller okunskap hos handläggarna? För mig står det klart att en stadsarkitekt är nödvändig i en kommun av Gävles storlek.Vad som nu pågår måste få ett slut.
Karl Gustaf Skoog










Senaste kommentarerna:
Skrivet 30 jul 2010 11:51 Ledamot i Bygg & Miljö (Ej registrerad)
Bygg & Miljöförvaltningen har många specialister med stort kunnande. I den skaran av duktiga tjänstemän finns några som har en kunskapsprofil som stämmer med vad en stadsarkitekt ska ha.
Att titeln försvann (stadsarkitekt) när Gunnar Lidfeldt gick i pension berodde på något så enkelt som att han som förvaltningschef fick en efterträdare som inte kunde tituleras stadsarkitekt. Kanske är tiden nu mogen att åter införa titeln men då inte samtidigt som varande förvaltningschef?
En kommun av Gävles storlek behöver en stadsarkitekt, inte bara till gagnet utan också till namnet.
Skrivet 29 jul 2010 12:00 Anders Norén (Ej registrerad)
Om de titellösa tjänstemän som arbetar med bygglov inte klarar av att genomföra bevarandeprogrammet, vad är det som säger att det skulle gå bättre bara för att man ger en av dem en tjusig titel?