Respektera de mänskliga rättigheterna, Turkiet!
Relaterat
Turkiet är ett intressant land. Det är både positiva och negativa saker som sker där! Det positiva är den demokratisering som pågår, men än så länge gäller det tydligen bara renrasiga turkar eller de som förnekar sin identitet och låtsas vara turkar. Ända sedan den turkiska staten grundades har kurderna förtryckts på olika sätt. Det kurdiska språket har varit förbjudet och all skriven text på detta språk har beslagtagits och förstörts.
Regimen i Ankara tror kanske att man kan fortsätta att spela katt och råtta med kurderna på obestämd tid med tanke på den senaste militära upptrappningen i Kurdistan. Det är anmärkningsvärt att USA fördömer kurdernas självförsvarsaktioner och svar på turkarnas aggressioner. Men inte en enda gång fördömer USA dödandet av civila kurder av turkiska armén.
USA erbjuder sina tjänster till regimen i Ankara mot kurder och vill inte offra sina så kallade strategiska relationer med makthavarna där för kurdernas skull. Medan USA hjälper Israel och Hamasrörelsen att få fångar fria och uppmanar talibaner till dialog med Kabuls regering, hjälper vita huset Turkiet att krossa kurdernas frihetsviljan och strävan. Människor som har hjärtat på rätt plats reagerar hårt på den intresseinriktade politiken som har drag av stormakstfasoner. USA stöttar nog Turkiet för att landet ska kunna överleva, men det är inte så lätt som de tror. ”Biji Kurdistan”, alltså: Leve Kurdistan!
En kurd









