Beskatta inte vindkraftkooperativ!
Relaterat
Andelsägare i vindkraftverk går själva in och finansierar uppförandet av ett nytt vindkraftverk och blir därmed sina egna elproducenter. Eftersom driftskostnaderna - efter en investering på i genomsnitt 70 000 – 80 000 kronor - för vindkraft är låga, blir det löpande elpriset för andelsägare lägre än för vanliga elkonsumenter. Skatteverket vill nu ta ut en extraskatt på mellanskillnaden mellan andelspriset och elpriserna på Nordpool
Inom kort kommer frågan om den nya beskattningen av vindkraftkooperativ, en så kallad uttagsskatt, för vindkraftskooperativ att avgöras. Debatten och omröstningen i riksdagen äger rum den 10 mars.
Skatten skulle göra det dyrare att äga vindandelar. Sedan Skatteverket annonserade sin nytolkning av skattelagen har försäljningen av vindandelar minskat kraftigt.
Problemet med uttagsskatten för vindkooperativ måste få en snar lösning, så att den andelsägda vindkraften åter kan ta en aktiv del i den fortsatta vindkraftsutbyggnaden. Regeringen bör omedelbart tillsätta en utredning som exempelvis kan titta på begreppet marknadspris som tillämpas vid uttagsbeskattningen och på avdraget för vindkraftskooperativets utdelning.
Ett företag eller privatperson som har råd att investera i vindkraft behöver inte betala denna extraskatt, utan det är enbart andelsägare som missgynnas. Detta är orättvist, inkonsekvent och helt mot regeringens strävan att snabbt utöka andelen förnyelsebar el.
Per-Olof Erickson
Naturskyddsföreningen i Gävleborgs län






