Rektorn förtjänar all respekt
Svar på Arbetarbladets ledare från den 17 mars.
Relaterat
I Arbetarbladets ledare från den 17 mars går man hårt åt rektorn på Vikingaskolan i Bomhus. Ledaren har valt att svartmåla rektorn och framställa honom som en tvivelaktig skolledare. Anledningen är att det i ett tidigare reportage i Arbetarbladet framkommit att rektorn har konsekvent arbetat med att skapa arbetsro på skolan genom att inte se mellan fingrarna när elever bryter mot de gällande ordningsreglerna. Rektorn har agerat i samförstånd med föräldrar och föräldraråd, men en tjänsteman på Skolinspektionen säger att de disciplinära åtgärder som förekommer på skolan kan möjligen stå i strid med gällande lagstiftning/förordning. Mot denna bakgrund frågar Arbetarbladets ledare vad skolpolitikerna i kommunen har att säga om detta?
Jag sitter förvisso inte i Barn- och Ungdomsnämnden men jag tänker uttala mig i alla fall. Alla rektor som konsekvent arbetar med att få arbetsro för sina elever och lärare förtjänar all heder för att de inte ser mellan fingrarna. Ingen vinner på att det är stökigt på våra skolor. Självklart ska man följa gällande lagar och förordningar och jag är övertygad om att rektorn på Vikingaskolan inte har någon annan uppfattning. Skulle det vara så att man har disciplinära åtgärder som inte ligger i linje med gällande lagar och förordningar så är det bara att ändra dem. Likväl anser jag att rektorn på Vikingaskolan förtjänar all respekt för sitt arbete med arbetsron. Jag vet inte om ledarskribenten på Arbetarbladet har varit i kontakt med några föräldrar på Vikingaskolan, men det har jag. De föräldrar som jag talade med säger att arbetsron i skolan blev bättre sedan nuvarande rektor tillträdde sin tjänst. Rektor och lärare som ger arbetsro till sina lever ska inte svartmålas och förtalas – de ska stödjas.
Per-Åke Fredriksson
Kommunfullmäktigekandidat (FP)
Riksdagskandidat (FP)






Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 mar 2010 20:20 En som läser. (Ej registrerad)
Det är just avsaknaden av konsekvens som bryter den annars så goda tanke med ett regelverk ,samt konsekvenser ang brutet regelverk, tyvärr. Att ha regler för eleverna är ok, men gällande regler för lärarpersonal skall naturligtvis också lydas, annars kan lätt kaos uppstå, detta kaos kan även uppstå om tex elever dömer andra ang bestraffning pga brutet regelverk. Likväl det jag läst, om att lärare "triggat" elever, elever som de ej haft som klasslärare, elever som bara viljat vara ifred på rasterna, samtala med varandra blir uppmanade till en det ena, en det andra, alltid med "hot" om vite / bestraffning, detta förfaringssätt är ej ok anser jag, och många med mig. Bra att Kenneth gräver i detta, varför inte intervjua barn anonymt, vad tycker egentligen barnen ? Vad föräldrarna tycker vet vi redan: Bristande kommunikation mellan skola och hem, ignorerande av rektor, allt efter vad jag läst här på GD.
Respekt är något man förtjänar, javisst.