Lägre restaurangmoms leder till fler jobb
Valet 2010 handlar om hur vi får fler i arbete. För att minska arbetslösheten är lösningen inte högre skatter och mer bidrag som vänsterpartierna föreslår. Istället borde de branscher där det finns potential att skapa nya jobb ges förutsättningar att växa. En lägre moms för vissa tjänster, till exempel inom restaurangbranschen, vore därför en välkommen reform.
Relaterat
Enligt EU:s regler var det tidigare inte möjligt att tillämpa en reducerad momssats på till exempel restaurang- eller frisörtjänster. Men under våren 2009 nådde EU en uppgörelse om att öppna upp för en reducerad mervärdesskatt för vissa tjänster. Detta är mycket välkommet. Alliansen vill därför nu ge besked om att vi vill överväga möjligheten till en sänkt mervärdesskatt för vissa tjänster.
Konsumtionen på restaurang utgör en viktig del av innehållet i turistexporten. Sverige har tillsammans med Danmark EU:s högsta restaurangmoms. Den genomsnittliga restaurangmomsen inom Europa är 14 procent. Räknar man bort Sverige, Danmark och Finland blir siffran knappt 12 procent. Vårt svenska system för mervärdesskatter tillhör de mest komplexa i världen, så till vida att avgränsningen mellan våra olika momssatser ibland blir otydliga. Resultatet kan bli momssatser som skapar en snedvriden och orättvis konkurrens¬situation i vissa branscher.
Inom branschen upplevs skillnaden på moms avseende den mat som serveras på restaurang respektive den som tas med från restaurangen eller säljs i butik som ett stort problem. Det finns inget land i EU där medborgarna lägger en så liten del av sin matbudget på restaurangtjänster som i Sverige. För att nå EU-snittet behöver vi närapå fördubbla våra restaurangbesök. Det skulle i sin tur innebära en omsättningsökning med uppemot 50 miljarder per år i branschen och sannolikt skapa fler nya jobb.
En sänkning av restaurangmomsen skulle, förutom att stimulera en ökad tillväxt samt fler och växande företag, även bidra till minskad ungdomsarbetslöshet och bättre integration genom att fler utrikes födda får arbete.
Alliansens linje för nästa mandatperiod ligger fast; att göra det enklare, billigare och mera lönsamt att starta och driva företag, att göra det enklare och billigare att anställa och att förbättra matchningen mellan arbetsgivare och arbetstagare. Men verktygen behöver vässas ytterligare för att bygga Sverige starkt där fler arbetar och företagande lönar sig bättre. En viktig del i detta vore att sänka restaurangmomsen under nästa mandatperiod.
Tomas Tobé
Riksdagsledamot och Näringspolitisk talesperson (M)





